środa, 14 października 2015

Pielęgnacja trawnika jesienią oznacza, że grabie idą w ruch!

asza złota, polska jesień zaczęła się od 23 września. W tym okresie w naszym ogrodzie zaczynamy tzw. jesienne porządki. Najważniejszy w nim jest oczywiście trawnik, który jest dominującym elementem ogrodu. To właśnie on jesienią potrzebuje najwięcej naszej pielęgnacji. O tej porze roku dość często należy wygrabiać liście z trawnika. Dlaczego? Ano dlatego, że nieusunięte liście z trawnika mogą stać się groźną pożywką dla mchów. Pamiętajmy, że jeżeli nie zapomnimy o naszym trawniku w czasie jesieni odwdzięczy nam się pięknym wyglądem w następnym sezonie.

Zmiana pór roku jest cyklem nieuchronnym, nie obronimy się przed spadającymi liśćmi, ani przed spadkiem temperatury. Zmiany, jakie zachodzą w ogrodzie nie muszą być jednak ciężkim czasem dla naszego trawnika. Przy odrobinie wysiłku i chęci, możemy zadbać o niego w taki sposób, aby był ozdobą ogrodu przez cały rok. Zatem, jak pielęgnować trawnik jesienią?





Podstawową czynnością pielęgnacyjną, jaką możemy zrobić w ogrodzie jest grabienie.  Co właściwie należy przez to rozumieć? Grabienie to usuwanie z powierzchni trawnika mchu, zeschniętych źdźbeł, gałązek i liści. W ten sposób łatwo pozbywa się wszelkiego rodzaju kłączy, gnijących odpadów, które oddzielają żywą część trawnika od dostępu do powietrza. Po ich usunięciu dostarczymy podłożu więcej światła, wody i powietrza. Niepotrzebne odpady z trawnika najlepiej grabić regularnie. Do tego celu idealne będą grabi o płaskich zębach. Nie wbijają się one w liście, co sprawia, że praca nimi jest bardziej efektywna i wydajna. Zgrabione liście i trawę możemy kompostować lub użyć do ochrony roślin wrażliwych na zimno i mróz.

Skoro grabie odgrywają tak wielką rolę w pracach porządkowych to ważne jest, aby kupując je dokonać właściwego wyboru. Dlatego też poniżej powiem, jakie powinny one być.

Grabie mogą wydawać się jednym z najprostszych narzędzi ogrodowych.  Nie ma w nich wielkiej filozofii, więc rzadko zastanawiamy się nad ich wyborem. Okazuje się że różne rodzaje grabi sprawdzają się do różnych prac. Aby maksymalnie ułatwić i uprzyjemnić sobie pracę, warto porównać poszczególne rodzaje grabi i wybrać te najlepsze. Grabie druciane idealnie nadają się do pielęgnacji trawnika który przerósł mchem. Powodują napowietrzenie wierzchniej warstwy trawnika. Szybką i wydajną pracę zapewniają grabie o szerokości 50 centymetrów. Do zgrabiania liści, trawy i innych odpadów najlepsze są grabie wachlarzowe. Na rynku dostępne są także grabie wachlarzowe które mają regulowane odstępy między zębami. Dzięki temu możemy je wykorzystać do efektywnego grabienia zarówno małych, jak i dużych odpadów. Tradycyjne, najlepiej znane nam grabie to po prostu grabie uniwersalne. Mają zazwyczaj 12 wyprofilowanych zębów, które umożliwiają pracę na różnych powierzchniach. Bardzo ważne jest aby grabie miały trzonek odpowiedniej długości, który nie będzie utrudniał nam pracy. Ponadto nie powinny być zbyt ciężkie, aby łatwo było nimi manewrować, a praca nie męczyła. Jeżeli wybierzemy odpowiednie grabie, to nawet taka żmudna czynność może stać się miłym i przyjemnym zajęciem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz