W dobie XXI wieku na terenie wielu ogródków działkowych można zobaczyć domki narzędziowe. Jest tak, gdyż owe domki w większości przypadków służą do przechowywania narzędzi ogrodowych. Możemy w nim znaleźć m.in.: szpadle, grabie, sekatory, motyki czy konewki. W większych domkach przechowywane są także kosiarki, podkaszarki oraz inne duże sprzęty. Z tego też względu domki narzędziowe są bardzo praktyczne, dlatego nikogo nie dziwi ich obecność w ogródkach działkowych oraz przydomowych ogrodach. Decydując się na zakup takiego domku narzędziowego warto wiedzieć, czym się kierować. Dlatego też poniżej powiem, jaka powinna być wielkość takiego domku, koszt itd.
Na samym początku wspomnę o tym, że domek narzędziowy można postawić bez pozwolenia. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to jedynie wolno stojących, parterowych zabudowań o charakterze gospodarczym, których powierzchnia nie przekracza 35 m² (25 m² w mieście). Zgodnie z prawem budowlanym, w przypadku większych domków pozwolenie takie będzie konieczne. Skoro tą kwestię mamy wyjaśnioną to teraz przejdźmy do tego, jak wybrać taki domek narzędziowy, jaki powinien on być?
Wielkość na początek. Kupując domek narzędziowy, należy wiedzieć, jakiej powierzchni potrzebujemy. Kwestia ta jest bardzo istotna, gdyż przed zakupem domku, warto jest zrobić wylewkę betonową, na której będzie on ustawiony. Dzięki wylewce budynek jest stabilniejszy i lepiej przymocowany do podłoża, a także jego podłoga jest zabezpieczona przed wilgocią i gryzoniami szukającymi schronienia podczas chłodnych dni i nocy. Gdy wylewka jest gotowa, można udać się do marketu budowlano - ogrodniczego bądź do firmy stolarskiej specjalizującej się w produkcji architektury ogrodowej.
Jaki koszt? Koszt zakupu domku narzędziowego jest zależny przede wszystkim od jego wielkości. Najmniejsze domki narzędziowe kosztują średnio kilkaset złotych, podczas gdy domki o wielkości 25 - 35 m2 to już wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
Na ceny zabudowań ma wpływ również rodzaj drewna, z którego zostały one wykonane. Najtańszy będzie domek narzędziowy wykonany z nieimpregnowanego drewna sosnowego. Jego wadą jest jednak konieczność wydania gotówki na preparaty ochronne do drewna, którymi należy pokryć zabudowanie w celu ochrony go przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi. Jeśli bowiem pozostawi się domek bez ochronnej warstwy impregnatu, nie posłuży on dłużej niż przez dwa, trzy lata. Trwalsze są domki wykonane z impregnowanego drewna ze świerku syberyjskiego. Drewno to charakteryzuje się elegancją i solidnością, jednak wadą jest jego wysoka cena w porównaniu do drewna z naszej rodzimej sosny.
Istotnym czynnikiem, który również ma duży wpływ na trwałość domku narzędziowego, jest sposób łączenia poszczególnych desek będących elementami zabudowy. Najsolidniejsze jest łączenie metodą pióra i wpustu, które zapewnia solidność ścianek i dachu budynku. Ważny jest też wybór pokrycia dachowego domku. Małe domki na narzędzia ogrodowe zwykle mają zadaszenie wykonane z desek pokrytych papą. W przypadku większych domków można zainwestować w lepsze porycia z dachówek lub gontu, jednak jest to spory wydatek.
Wszystkie drewniane konstrukcje ogrodowe są narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Na drewnie często pojawiają się więc pęknięcia i wypaczenia, które niszczą elegancji wygląd domków narzędziowych oraz skracają ich żywotność. Przed pęknięciami i wypaczeniami desek można się jednak uchronić wybierając jedynie zabudowania, które wykonane są z solidnego, suszonego komorowo drewna. Podnosi to oczywiście koszt zakupu domku, jednakże tańsze domki z niedokładnie wysuszonego drewna szybko niszczeją i wymagają wymiany.
Wybierając domek narzędziowy bardzo ważną kwestią, na którą szczególnie musimy zwrócić uwagę są też okna i drzwi w takim domku. Małe domki narzędziowe często pozbawione są okien. Okna pojawiają się jedynie w większych budynkach, które wymagają dodatkowego doświetlenia. Niewielkie zabudowania mają wystarczającą ilość światła pochodzącego z jedno lub dwuskrzydłowych drzwi. Okna są niezbędne także w narzędziowcach, które pełnią nie tylko funkcję składziku, ale również służą do przebierania się czy ukrycia się przed niespodziewanym, przelotnym deszczem.
Reasumując przy zakupie domków narzędziowych nie warto oszczędzać. Zawsze lepszym wyborem będą droższe, ale solidniejsze zabudowania, które posłużą przez wiele lat. Tanie domki, nawet jeśli ładnie wyglądają, nie spełnią odpowiednio swoich zadań i będą wymagać szybkiej wymiany. Kupując domki narzędziowe, warto jest także przemyśleć opcję zakupu zabudowania wykonanego na specjalne zamówienia według naszego projektu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz