środa, 28 października 2015

Kiedy i jak sadzić iglaki?

Coraz częściej w dzisiejszych czasach można zauważyć to, że ludzie dbają o swe ogrody. Sieją w nich trawy, kwiatki, a także drzewka ozdobne tzw. iglaki. No właśnie jeśli chodzi o sadzenie iglaków to czy na pewno wszyscy z nas wiedzą kiedy i jak to robić? Myślę że nie! Dlatego też w tym artykule wyjaśnię tą kwestię.

Otóż prawidłowe sadzenie iglaków w dużej mierze decyduje o tym czy roślina się przyjmie i jak będzie wyglądał jej wzrost w najbliższych latach. Dlatego naprawdę warto dowiedzieć się kiedy i jak sadzić takie iglaki. 



 

KIEDY SADZIĆ IGLAKI?

Otóż iglaki w pojemnikach z reguły przyjmują się najłatwiej i można je sadzić przez cały sezon, poza okresami suszy i mrozów. Iglaki sprzedawane z odkrytymi korzeniami lub balotowane powinno się sadzić jedynie w okresie ich spoczynku, czyli wczesną wiosną lub jesienią. Najlepszym jednak terminem na sadzenie iglaków jest późne lato. Dlaczego? Ano dlatego, że zimozielone iglaki nawet zimą, w czasie mrozów, wyparowują wodę przez igły. Jeżeli w tym okresie korzenie roślin nie będą w stanie pobierać wody z gleby - roślina uschnie. Dlatego w ich przypadku, zamiast jesiennego, poleca się termin pod koniec lata, kiedy to już spowalnia się ich wzrost, ale po przesadzeniu będzie jeszcze czas aby bryła korzeniowa nieco się zregenerowała przed nadejściem zimy. Zatem najlepiej sadzić iglaki w okresie od połowy sierpnia do połowy września. Mokra jesień wspomaga przyjmowanie się roślin na nowym miejscu. Jeżeli jednak jest sucho, posadzone drzewa obficie nawadniamy. Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć, o tym iż lepiej przyjmują się egzemplarze młode, dlatego też zdecydowanie polecam kupić mniejsze drzewko i poczekać aż nieco podrośnie, niż od razu bardziej wyrośnięte.

JAK SADZIĆ IGLAKI?

Jeśli już zakupimy iglaki to nie czekajmy z ich wsadzeniem, zróbmy to od razu. Jeżeli jednak jest to niemożliwe, to w przypadku drzewek w pojemnikach i balotowanych, można je przechować nawet do paru tygodni. Drzewka o odkrytych korzeniach musimy w takim przypadku zadołować w zacisznym miejscu i regularnie podlewać aby nie dopuścić do przeschnięcia korzeni. No dobrze, ale przejdźmy do sedna, a mianowicie do tego, jak sadzić iglaki?

Iglaki najlepiej jest posadzić na takiej samej głębokości na jakiej rosła w szkółce - szyjka korzeniowa (zgrubienie widoczne na pniu) powinna być ustawiona na równi z powierzchnią gleby. Korzenie rośliny powinny swobodnie zwisać ku dołowi. Jeżeli są zbyt długie, przerośnięte, a ich końcówki są podgniłe, możemy je delikatnie przyciąć sekatorem. Dołek stopniowo zasypujemy, lekko ugniatając glebę. Po zasypaniu dołka roślinę obficie podlewamy. Wokół pnia, szczególnie jeżeli sadzimy jesienią, warto usypać kopczyk, który będzie chronił pień przed przemarznięciem. Warto również wokół drzewka wyściółkowac glebę.

Ważne jest też oczywiście miejsce pod iglaki. Dlatego też w pierwszej kolejności zanim powiedziałam o tym, jak zasadzić iglaki, powinnam powiedzieć o tym, jak w ogóle takie miejsce przygotować. Już o tym mówię, a więc miejsce pod drzewka należy odpowiednio przygotować, jeszcze zanim przystąpimy do sadzenia iglaków. Niezmiernie ważne jest usuwanie chwastów,  aby nie przysparzały problemów w przyszłości. Dołek, w który posadzimy drzewko warto zaprawić ziemią kompostową. Do tego celu dobry będzie też torf ogrodniczy  lub dobrze rozłożony obornik. Możemy również posłużyć się gotową mieszanką glebową dla iglaków. Więcej na przydomu.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz