piątek, 2 października 2015

Nawozy mineralne dla roślin

Nawozy mineralne potocznie nazywane są nawozami sztucznymi. Substancje te używane są w uprawie roślin w celu wzbogacenie gleby w składniki pokarmowe niezbędne dla rozwoju roślin i polepszenie jej właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych. Takie nawozy mogą być produkowane w kopalin lub wytwarzane na szeroką skalę w zakładach chemicznych w procesie syntezy.

Na sklepowych półkach nawozów mineralnych jest bardzo duża różnorodność. Dlatego też stojąc przed półką w sklepie nie wiemy, jaki nawóz wybrać. Jakie nawozy mineralne stosuje się do nawożenia? Aby odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule przedstawię trzy rodzaje takich nawozów mineralnych, a są to m.in. nawozy specjalistyczne, wieloskładnikowe i nawozy wolno działające.

 
 
 
Tak więc:

Nawozy mineralne: nawozy specjalistyczne

Skład nawozów specjalistycznych opracowany został dla konkretnych roślin lub grup roślin. Na przykład rośliny, których ozdobą mają być piękne i liczne kwiaty potrzebują dużo fosforu i potasu, te, których ozdobą są liście (na przykład trawa) - potrzebują szczególnie dużo azotu, a różaneczniki i azalie, które lubią kwaśną glebę - związków, które będą ją zakwaszały. Potrzeby te zostały uwzględnione przy opracowywaniu nawozów specjalistycznych, nic zatem dziwnego, że zasilane nimi rośliny bardzo dobrze rosną. W sklepach można kupić nawozy dla: azalii i różaneczników, hortensji, róż, pelargonii, powojników, surfinii, trawników, roślin iglastych, kwiatów balkonowych, kwiatów ogrodowych, roślin żywopłotowych, oraz borówek amerykańskich, truskawek i poziomek, drzew i krzewów owocowych. Niektóre z odżywek poza nawozami mineralnymi zawierają substancje organiczne, przyśpieszające wzrost roślin. Nawozy specjalistyczne mogą być granulowane lub płynne, należy je stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Nawozy mineralne: nawozy wieloskładnikowe

Nawozy wieloskładnikowe to nawozy uniwersalne przeznaczone dla wszystkich roślin. Zawierają potrzebne roślinom makro - i mikroelementy. Stosuje się je wczesną wiosną i powtórnie w drugiej połowie czerwca. Większość nawozów wieloskładnikowych jest granulowana, na przykład: Azofoska, Ekofoska, Flora, Florovit, Fruktus. Są też nawozy płynne, na przykład: Florovit, Nowokont, Mikrovit. Można nimi, po odpowiednim rozcieńczeniu, podlewać lub opryskiwać rośliny, gdyż nawozy te są pobierane nie tylko przez korzenie, ale też przez liście.

Nawozy mineralne: nawozy wolno działające

Nawozami wolno działającymi można nawozić wszystkie rośliny. Wystarczy je stosować raz na cały sezon wegetacyjny - wiosną. Składniki mineralne zawarte w nawozie przenikają do gleby - w miarę jak są pobierane przez rośliny. Zaletą tych nawozów jest również to, że roślinom nie grozi przenawożenie, bo związki mineralne są ukryte w kapsułkach i do gleby przedostają się powoli, w niewielkich ilościach. Nawozy wolno działające: Osmocote, Plantacote, Pokon Season Comfort, Sierrablen.

Na sam koniec powiem tylko, że zalecane dawki nawozów mineralnych podawane są zwykle w przedziale od - do (na przykład 30 - 60 g/m2)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz