Przydomowy ogród to często nasze oczko w głowie. Przez całą wiosnę i lato dbamy o piękne kwiaty, krzewy i trawniki. Sadzimy i pielęgnujemy ulubione rośliny, które tworzą cudowną przestrzeń wokół naszego domu. Jesienią powinniśmy zadbać o to, aby przetrwały one zimę w jak najlepszej kondycji. Wiele roślin źle znosi mrozy, co w naszej strefie klimatycznej jest nie do uniknięcia. Wykonując proste prace ogrodowe, jesteśmy w stanie zabezpieczyć je przed niekorzystnymi skutkami zimowej aury. Dlatego też mając na uwadze powyższe w tym artykule przedstawię 5 zasad, jak powinniśmy zadbać o rośliny pozostawione w ogrodzie na zimę.
PORA OKRYWANIA
Wtedy, gdy nadchodzą jesienne chłody i temperatura w nocy i nad ranem wynosi ok. 0°C, czyli mniej więcej pod koniec listopada. Pozwala to na zahartowanie roślinki przed zimą i równocześnie chroni przed zmarznięciem, gdy temperatura spadnie poniżej 0°C.
ROŚLINY W OGRODZIE
Wśród roślin wrażliwych na mrozy znajdują się zarówno byliny, drzewa i krzewy iglaste, drzewa i krzewy liściaste oraz drzewa i krzewy owocowe. Poniżej prezentuję rośliny, które wymagają okrycia i w jaki sposób najlepiej to zrobić.
DRZEWA I KRZEWY IGLASTE:
Szczególnej ochrony wymagają młode drzewka i krzewy oraz rośliny wsadzone do ziemi późną jesienią. Zimowe mrozy mogą zaszkodzić takim roślinom, za względu na słabe zaaklimatyzowanie w nowym miejscu i większą podatność na niekorzystnie warunki atmosferyczne. Wśród „iglaków” okrycia wymagają m.in. cyprysiki, cisy, cyprysowce, żywotniki wschodnie, cedry, sosny drobnokwiatowa i zachodnia. Rośliny te okrywamy cienką warstwą białej agrowłókniny po pierwszych przymrozkach i obwiązujemy sznurkiem dla zabezpieczenia, a gdy nadejdą większe mrozy okrywamy dodatkowo kolejnymi warstwami. Świerki, tuje, jałowce nie wymagają okrywania, ale czyha na nie inny rodzaj zagrożenia zimą – śnieg. Zalegająca warstwa śniegu może deformować rośliny, a zamarzające bryły zlodowaciałego śniegu mogą powodować nawet złamanie się gałązek. Aby uchronić rośliny przed zniszczeniem należy od czasu do czasu otrzepać nieco gałązki z nadmiaru śniegu, albo można również złożyć gałązki i obwiązać roślinę sznurkiem, co zapobiegnie zaleganiu dużej ilości śniegu i zginaniu się gałązek.
DRZEWA I KRZEWY LIŚCIASTE:
Stosowane są różne sposoby okrywania roślin liściastych, z czego ich użycie zależy od rodzaju rośliny. Podobnie jak w przypadku roślin iglastych szczególnie wrażliwe na mróz są rośliny młode i świeżo wsadzone (późną jesienią). Rośliny liściaste: hortensje, magnolie, ketmia syryjska (hibiskus), azalie, klon palmowy, perukowce itp. Okrywamy całkowicie białą agrowłókniną i zabezpieczamy sznurkiem. Do okrywania roślin najlepsza jest biała agrowłóknina (nie czarna), ponieważ nie nagrzewa się od słońca i chroni roślinę przed zbytnim zagrzaniem i przyspieszoną wegetacją. Rośliny zimozielone, np. rododendrony, ostrokrzewy, kalmie, ogniki, laurowiśnie, itp. ochraniamy za pomocą parowanu, wykonanego z maty słomianej, tkaniny rolniczej lub agrowłókniny. Chroni to rośliny przed mroźnym wiatrem. Okrycie roślin zimozielonych agrowłókniną bezpośrednio może powodować przemarzanie jej do liści i niszczenie rośliny. Rośliny pnące, np. powojniki i róże można okrywać matami słomianymi, tworząc chochoły ze słomy. Niektóre krzewy liściaste, np. budleje, hortensje itp. można zabezpieczyć przez kopczykowanie, czyli przysypanie kopczykiem ziemi, kory, liści lub kompostu. Kopczyk jest łatwy w usunięciu na wiosnę – wystarczy go rozgarnąć i przy tym dodatkowo użyźnić glebę. Róże kopczykujemy u podstawy krzewu.
ROŚLINY OWOCOWE
Drzewa i krzewy owocowe można zakopczykowac, najlepiej rozłożonym obornikiem lub kompostem. Jeżyny i winorośle wymagają okrycia. Stosuje się przykrywanie białą agrowłókniną lub matami słomianymi na ścianach. W przypadku młodych roślin można zdjąć roślinę z podpór, umieścić w wykopanych rowkach i przykryć ziemią lub przypiąć do podłoża i przykryć korą lub agrowłókniną.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz