Chcemy mieć w swoim ogrodzie piękne i zdrowe iglaki? Oczywiście, że tak! Jak tego dokonać? W tym artykule odpowiem na to pytanie.
Otóż prawidłowa pielęgnacja iglaków w naszym ogrodzie ma wielki wpływ na zdrowy wzrost i piękny wygląd tych roślin. Zaniedbane iglaki często, chorują, słabo rosną, a także tracą igły. Co zrobić, by do tego nie dopuścić? Po prostu musimy dowiedzieć się czego takie iglaki potrzebują. Dlatego też w tym artykule powiem, jak powinno wyglądać podlewanie, nawożenie oraz cięcie iglaków. Są to zabiegi pielęgnacyjne, których nasze iglaki potrzebują, aby były piękne i zdrowe.
Większość iglaków wymaga podłoża średnio - wilgotnego. Zbyt wilgotne podłoże będzie sprzyjało gniciu korzeni. Podlewanie iglaków należy wykonywać regularnie, najlepiej wieczorami. Częstotliwość uzależniamy od wymagań uprawianego gatunku i warunków atmosferycznych. Właściwa wilgotność gleby pomaga utrzymać ściółkowanie gleby korą, która przy okazji ogranicza również rozwój chwastów i zwiększa estetykę. Do ściółkowania iglaków najczęściej wykorzystywana jest kora sosnowa. Pamiętajmy aby jesienią, przed nastaniem mrozów, iglaki obficie podlać, szczególnie egzemplarze posadzone na glebach lekkich i piaszczystych. Zamarznięta gleba nie przyjmuje wody i roślinie będzie groziło zimowe przesuszenie, bo przecież zimozielone iglaki potrzebują wody przez cały rok.
NAWOŻENIE IGLAKÓW
Nawożenie iglaków rozpoczynamy wiosną i kontynuujemy do lipca. Późniejsze dostarczanie nawozów, zwłaszcza azotowych, zwiększa ryzyko przemarzania w czasie chłodów. Do wyboru mamy nawozy mineralne wieloskładnikowe, takie jak Azofoska, Fructus czy Polifoska oraz gotowe mieszanki nawozowe specjalnie przystosowane do potrzeb iglaków. Drzewka i krzewy iglaste nawozimy w 3 lub 4 dawkach w odstępach około miesięcznych. Innym sposobem, jest zastosowanie nawozów o spowolnionym działaniu, które stosujemy jednorazowo w dawce około 10 g pod rośliny młode i około 20 g pod rośliny starsze. Nawozy te przysypujemy cienką warstwą ziemi lub kory - będą się stopniowo uwalniać i zasilać roślinę przez cały sezon wegetacyjny.
CIĘCIE IGLAKÓW
Rośliny iglaste wymagają również cięcia. Pierwszym terminem cięcia iglaków jest wiosna. Wiosną wycinamy pędy uszkodzone przez mróz, odkształcone i naderwane przez śnieg. Przycinamy również gałęzie, które rozrosły się nadmiernie i przykrywają inne rośliny. Nieco inaczej wykonuje się cięcie iglaków rosnących w żywopłocie. W przypadku żywopłotów iglastych, cięcie wczesną wiosną polega na wyrównaniu wysokości, usunięciu wyłamanych lub wystających gałęzi, a u młodych żywopłotów - na przycięciu wierzchołków w celu zagęszczenia dolnych partii krzewów. Kolejne formujące cięcie iglaków wykonujemy w okresie lata. Pamiętajmy aby do pielęgnacji iglaków zawsze używać dobrze naostrzone i czyste narzędzia do cięcia, co zapobiegnie uszkodzeniom roślin i rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych na narzędziach. Do cięcia iglaków rosnących w żywopłocie najlepiej używać specjalnych nożyc, zaś pojedyncze egzemplarze można przycinać sekatorem.
Aby nasze iglaki cieszyły nasze oko pięknym i zdrowym wyglądem, musimy pamiętać o ich właściwej pielęgnacji.
Współczesne meble ogrodowe często łączą w sobie styl i funkcjonalność. Ciekawe połączenie tych dwóch aspektów można zaobserwować na przykładach prezentowanych na https://ogrodolandia.pl/budowle-ogrodowe, gdzie nowoczesne rozwiązania wpływają na wygodę użytkowania.
OdpowiedzUsuń